• CATALOG
  • LOGIN
Back to: Home > Catalog

Pricing Information

Price description
Special Offer price
Special offer description 200 characters
Student rep info: name, email, ph #

Teaching Math: Grades 4-6

math-lesson-plans
$149.00 (USD)

Offered in partnership with ed2go Classes choose another school

OBJECTIVE

Lesson 1

Identify the visual, auditory, and tactile-kinesthetic learners in your math class.

Lesson 2

Understand the keys to math vocabulary.

Lesson 3

Discover the power of number sense.

Lesson 4

Give students a basic foundation in multiplication.

Lesson 5

Make division a piece of cake.

Lesson 6

Have fun with fractions.

Lesson 7

Use smart problem-solving strategies.

Lesson 8

Get going with geometry.

Lesson 9

Harness the power of groups.

Lesson 10

Use reading, writing, and presentations to communicate beyond the numbers.

Lesson 11

Plan accurate assessments to measure student learning.

Lesson 12

Wow your students with fun ways to connect school to home.

DETAILS

SYLLABUS

REQUIREMENTS

INSTRUCTOR

REVIEWS

You May Also Like...
CONNECT. FOLLOW. SHARE.

Copyright © Education To Go. All rights reserved. The material on this site cannot be reproduced or redistributed unless you have obtained prior written permission from Education To Go. Education To Go and ed2go are registered trademarks of Education To Go, a part of Cengage Learning.

Cengage Learning | Copyright Notices | Terms of Use | Privacy Statement | Accessibility